Pytania proszę kierować na pw lub zadawać w komentarzu pod zakładką.
pytanie: Czy konieczne jest przestrzeganie absolutnie wszystkich zasad epoki?odpowiedź: Prosimy o dostosowanie się jedynie do tych głównych i najbardziej oczywistych - obowiązuje więc etykieta dworska, określona kolejność dziedziczenia tytułów szlacheckich, kolejność sukcesji tronu, stosowny ubiór (panie noszą suknie z gorsetami i nie zakładają spodni, przypominamy!), a także zachowanie; darujmy sobie siedemnastoletnie morderczynie, prosimy. Odpuszczamy za to takie smaczki jak konieczność noszenia przez panów pudrowanych peruk czy ogólna niechęć do wody i tendencja do zastępowania kąpieli przecieraniem się perfumowanymi chusteczkami.
pytanie: A prawda historyczna? W jakim stopniu jej trzeba się trzymać?
odpowiedź: Prosimy o zachowanie oryginalnego stanu rzeczy z czasów do maja 1749, ponieważ to właśnie w maju 1749 rozgrywa się akcja bloga. Wszelkie zawarte do tego czasu małżeństwa i stoczone wojny muszą pozostać w stanie nienaruszonym. Co jednak stanie się później, to już leży tylko i wyłącznie w rękach autorów. Nie każemy także ściśle trzymać się drzew genealogicznych poszczególnych rodów - markiz, który historycznie umarł bezdzietnie, na blogu może mieć osiem córek, a hrabina, która w 1750 wydała na świat urocze bliźniaki, za sprawą autora może poronić w czwartym miesiącu ciąży. Nie dotyczy to jedynie przedstawionych w zakładce z postaciami wolnymi dzieci Ludwika XV - ich istnienie jest konieczne, prosimy także nie dodawać kolejnych królewskich potomków z prawego łoża ani nie zmieniać ich imion.
pytanie: Co nieco o realiach?
odpowiedź: Człowiek baroku to przede wszystkim człowiek rozdarty między swoją cielesnością, grającą w epoce bardzo ważną rolę, a chęcią doskonalenia duchowego. Żyje się doniośle i głośno, czerpiąc jak najwięcej z życia, a przy tym obawiając się śmierci. Powszechna jest powierzchowna pobożność. Rozrzutność dworu królewskiego powoli zdaje się irytować ludność francuską, a pycha i zadufanie francuskiej szlachty znane są w całym cywilizowanym świecie - furman (woźnica) markiza prędzej zahaczy powozem o nogi przechodnia, niż skaleczy delikatny koński pysk, pociągając mocno za wodze, życie biedaka nie jest bowiem nic warte. Rasowe wierzchowce karmione są owsem maczanym w drogim winie, a każdy liczący się na dworze królewskim ród arystokratyczny nie szczędzi pieniędzy na wykwintne bale i rauty, urządzane niemal co dzień w każdej dzielnicy Paryża, w każdej letniej posiadłości w Prowansji, nawet w Wersalu. Są zegary wahadłowe, wanny i pieczone pawie, jajeczka przepiórcze, marcepanowe wieże, rozpusta, obżarstwo i całkowity brat skromności. Policja także funkcjonuje.
pytanie: Jaką pozycję społeczną może zajmować moja postać?odpowiedź: Administracja w tej sprawie zostawia autorom postaci całkowitą dowolność, jednak należy pamiętać, że postać musi mieć wstęp do Wersalu, gdzie rozgrywa się akcja bloga. Podejrzewamy, że zawitają przeważnie szlachcice i szlachcianki, zachęcamy jednak także do tworzenia postaci służących lub innych opłacanych pracowników.
pytanie: Czy w takim razie mogę stworzyć członka rodziny królewskiej?
odpowiedź: Aktualnie rządzącym rodem jest ród Burbonów, posiadający wiele gałęzi, i nie widzimy najmniejszego problemu w tworzeniu należących do niego postaci, tak długo, jak długo ich istnienie i pochodzenie jest logicznie uzasadnione. Jeśli chodzi natomiast o najbliższych krewnych króla, wolimy nawoływać do zachowania umiaru - zależy nam, by zachowana na blogu została oryginalna linia rodowa, niemożliwym jest więc stworzenie rodziców i dziadków Ludwika XV, a także jego żony, Marii Leszczyńskiej, oraz metresy, Madame Pompadour. Stworzenie królewskich dzieci z prawego łoża także objęte zostało zakazem. Tworzenie królewskich bękartów z kolei możliwe jest jedynie za wcześniejszą konsultacją z Administracją.
pytanie: Więc z jakiego rodu może pochodzić moja postać?
odpowiedź: Ze względu na ogromną ilość starych rodów szlacheckich i stale rosnącą liczbę rodzin uzyskujących własny herb, podajemy tu jedynie te najważniejsze - autorzy mają pełne prawo stworzyć własną rodzinę szlachecką na potrzeby formularza, tak długo, jak długo jej status nie przekracza tytułu markiza. Prosimy także pamiętać o ogromnej ilości członków każdego z wymienionych niżej rodów; jeśli autor zdecyduje się na stworzenie członka jednego z nich, nie musi tworzyć od razu dzieci głowy rodziny. Jest przecież niezliczone kuzynostwo trzeciego stopnia, ciotki, wujowie, stryjowie, rodzeństwo - koligacje rodzinne w baroku nie znały granic. Zaszalejcie trochę i nie idźcie po najniższej linii oporu, prosimy.
• Burbonowie - ród aktualnie rządzący państwem, o wielu gałęziach, posiadający swych potomków w niemal każdym państwie europejskim. Królowie Francji i Nawarry.
• Burbonowie orleańscy - gałąź Burbonów piastująca tytuł książąt Orleanu (oficjalny tytuł szlachecki - diuk)
• Bourbon-Busset - gałąź Burbonów piastująca tytuł hrabiów Busset oraz baronów Chalus
• d'Albert - ród szlachecki piastujący tytuł książąt Luynes (oficjalny tytuł szlachecki - diuk)
• d’Argenson - ród szlachecki piastujący tytuł hrabiów d’Argenson
• Kondeusze - ród de Condé, boczna linia Burbonów, piastujący tytuł książąt de Condé
• Ornano - ród szlachecki piastujący tytuł hrabiów d’Ornano
• Rohan - ród szlachecki piastujący tytuł książąt Rohan-Rohan oraz książąt Guéméné
• Sade - ród szlachecki piastujący tytuł hrabiów de Sade i markizów de Mazan
_________
Na wymianę banerami zawsze chętnie przystaniemy.
Prosimy także każdego członka o zamieszczenie baneru lub przynajmniej linku do bloga na swojej prezentacji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz